I letos se naše škola zapojila do Noci s Andersenem, kterou již tradičně pořádáme ze čtvrtka na pátek. Noc s Andersenem je mezinárodní akce Klubu dětských knihoven SKIP ČR, při níž děti nocují v knihovnách, školách a jiných spřátelených organizacích. A tak se ve čtvrtek vydaly děti do školky a školy se spacáky, karimatkami, polštářky, svými oblíbenými knihami a celé odpoledne, večer, noc i následující den se věnovaly knížkám. Letošních témat bylo hned několik. My jsme si vybrali 100. výročí narození ilustrátorky Heleny Zmatlíkové (čtení a kreslení knihy Kocour Modroočko), 100. výročí narození Daisy Mrázkové (čtení a dramatizace knih Neplač Mochomůrko, Haló, Jácíčku, Můj medvěd Flóra a Co by se stalo, kdyby…) a 100. výročí založení The Walt Disney Studios (animovaná pohádka Popelka).

Ve čtvrtek po vyučování nás navštívila paní Marta Dancingerová, herečka a spisovatelka, která nejprve měla besedu se školáky, poté se školkáčky a prvňáčky. Povídali jsme si o tom, jak se píše a ilustruje kniha a předčítali z autorské knihy Nikoas a tajemství Snozemě. Děti měly na konci spousty doprovodných otázek a všechny si pak vyžádaly autogram. Po besedě následoval program ve třídách, v prši přestávkách jsme se provětrali na školní zahradě, k večeři si dali výborný guláš s těstovinami, při pohádce Popelka snědli všechny dobrůtky, které nám nakoupili rodiče a večer absolvovali noční bojovku. Bohužel kvůli bouřce uvnitř školy. Kolem 21 hodiny jsme zalezli do spacáků, někdo spal hned, někdo si četl, někdo hrál karty, někdo ještě štěbetal. Ráno, po ranní hygieně, jsme sbalili všechny věci, dobře se v jídelně nasnídali a začal dopolední program, jehož hlavní náplní byla dramatizace knih Daisy Mrázkové a celkové zhodnocení. Celý projekt Noci s Andersenem byl velmi náročný, ale hlavní myšlenka, přivést děti ke čtení knih, se velmi dobře povedla.

Závěrem bychom touto cestou velmi rádi poděkovali všem rodičům, kteří do školy pro děti napekli slané a sladké svačinky :-)